PROIECT DIDACTIC
Clasa a II-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi
ştiinţe ale naturii;
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea
mediului
UNITATEA
TEMATICĂ
:
,,Bun venit, Primăvară !”
FORMA DE REALIZARE: activitate
integrată
SUBIECTUL
LECŢIEI:
,,Ordinea efectuării operaţiilor”
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi
deprinderi
DOMENII
INTEGRATE:
Matematică şi explorarea mediului
Comunicare în limba română
Muzică şi mişcare
COMPETENŢE
SPECIFICE:
Matematică şi
explorarea mediului
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în
concentrul 0-1000;
1.5.
Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-100
1.6.Rezolvarea de probleme în care sunt necesare
operaţii de acelaşi ordin/ ordine diferite;
Comunicare în limba română:
2.3.
Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală
Muzică şi mişcare
2.1.
Interpretarea în cor a unei melodii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să utilizeze corect noţiunile matematice –
suma, termen, diferenţă , scăzător, descăzut, factor, produs, cât,
deîmpărţit, împărţitor;
O2:
să rezolve corect exerciţii şi probleme respectând ordinea operaţiilor;
O3:să compare rezultatele unor exerciţii;
O4: să asocieze
operaţia cu rezultalul corespunzător;
RESURSE
STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode şi procedee :
conversaţia, explicaţia, exerciţiul, Cubul, Turul galeriei,
b) Mijloace de învăţământ: fişe de
lucru, cub, diplome,
c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual
Temporale: 50 minute
Umane: 11 elevi
Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale,
evaluare reciprocă
Bibliografice:
Curs
formare: “Noi abordari ale curriculumului in invatamantul primar curs
destinat cadrelor didactice ce predau la clasele CP , I si a II- a”
MEN–
Programa pentru disciplinele Matematică si explorarea mediului,Comunicare in
limba română, Muzică şi mişcare, aprobată
prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;
|
Clasa a III-a
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA:Educaţie plastică
TIPUL DE CURRICULUM:nucleu
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Forma
elaborată în compoziţia plastică
TEMA PLASTICĂ:Forma-element de
limbaj plastic
SUBIECTUL:Compoziţii folosind linii şi
forme plastice intenţionate “Copacii
înmuguriţi”.
TIPUL LECŢIEI:de formare a
priceperilor şi deprinderilor
SCOPUL LECŢIEI:Formarea
deprinderii de realizare a unor forme
elaborate;
Dezvoltarea spiritului
de observaţie ,
de inventivitate şi a simţului artistic .
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1.Să recunoască grupele de culori;
O2. Să înţeleagă noţiunea de formă plastică;
O3. Să creeze forme elaborate;
O4. Să aprecieze lucrările ţinând seama de anumite
criterii.
STRATEGII DIDACTICE:
a)Resurse procedurale:conversaţia,explicaţia, observaţia , demonstraţia, exerciţiul,
munca
independentă.
b) Resurse materiale:planse model,
planşa „Steaua culorilor”, acuarele, vas cu apă, pensoane, lavete.
c)Tipuri de activitate:frontală,
individuală , pe grupe
Durata: 50min.
BIBLIOGRAFIE:
-
“ Educaţie plastic în învăţământul primar”, ghid metodic, Aurel Dascălu, Ed.
Spiru Haret, Iaşi ,1996
-“Metodica
predării desenului la clasele I-IV” , Ilioaia Maria, E.D.P.1981
|
Clasa a IV-a
ARIA
CURRICULARA:
Tehnologii
OBIECTUL: Educaţie
tehnologică
UNITATEA
DE INVĂŢARE: Activităţi cu materiale obţinute prin
prelucrare: Hârtia
SUBIECTUL:
“Felicitare de 1 Martie “
TIPUL
LECTIEI: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL:
Dezvoltarea
simţului practic şi estetic
Formarea
priceperilor şi deprinderilor de
decupare după contur, lipire, colorare, asamblare a unui produs
OBIECTIVE
OPERATIONALE:
O1: Să
intuiască materialele utilizate în realizarea lucrării;
O2:
Să identifice ordinea operaţiilor de lucru;
O3: Să
decupeze corect, după contur, pentru a putea definitiva produsul;
O4:
Să asambleze părţile componente ale produsului, corect , respectând etapele de lucru;
O5:
Să orneze lucrarea.
STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode şi procedee
activ-participative:
dialogul dirijat, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
munca independentă, ciorchine, turul galeriei
b)Mijloace de învăţământ şi material
didactic:
lucrare model,
lipici, carioci, hârtie glasată, carton colorat, foarfece
c)Tipuri de activitate:
frontală,individuală,în echipe .
FORMA
DE ORGANIZARE: frontal ,individual, pe grupe.
DURATA: 50
minute
BIBLIOGRAFIE:
* Lucian Stan,
Ileana Stan -Abilităţi practice - Ghid metodologic privind proiectarea şi
desfăşurarea activităţilor de predare – învăţare – evaluare (clasele I – IV),
Editura Aramis, Bucuresti, 2001
* Brânduşa Gherasim,
Maricica Huţupaşu, Elene Nechifor
Educaţie tehnologică clasa a IV-a, Editura Euristica, Iaşi, 2006
*MEC, Consiliul
Naţional pentru curriculum - Curriculul National – Programe şcolare pentru învăţământul
primar, Editura Alpha MDN, Buzău, 1998
* www.edu.ro, Curriculum naţional. Programe
şcolare pentru învăţământul primar
|
I.Moment organizatoric
Asigur condiţiile necesare pentru desfăşurarea lecţiei.
II. Verificarea cunoştinţelor
Activitate
independentă
Fiecare elev va primi o fişă de lucru (Anexa 1)
Activitate
directă
Voi verifica tema cantitativ tema.
Verific calitativ activitatea independentă.
III. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Captarea atenţiei
Se citeşte
o scrisoare de la Zâna Primăverii :
,,Dragi copii, v-am
privit în timpul orei de matematică şi am văzut că v-aţi descurcat minunat,
aţi fost activi la lecţii, v-aţi mobilizat foarte bine la munca pe echipe şi
aţi obţinut o mulţime de flori. Mă bucur că iubiţi atât de mult anotimpul
primăvara! Dacă vreţi să vin cât mai curând la voi, rezolvaţi sarcinile cu
atenţie ! Pe curând! ”
Calcul mintal
1.Calculaţi:
6 x 9 =
18 : 3 =
4 x 7 = 24 : 4 =
8 x 9= 64 : 8 =
2.a) La câtul numerelor 10 şi 1 adaugă produsul numerelor 0 şi 7;
b)Din cel mai mic număr de 3 cifre scade cel mai mic număr de 2 cifre.
Cât ai obţinut ?
3.Află : a)dublul nr. 8, 9, 5
b)sfertul nr.12, 28, 16.
*Cum se numesc numerele care se adună?Dar rezultatul adunării? *Cum se
numeşte numărul care se scade ? Dar numărul din care se scade ? Cum se
numeşte rezultatul scăderii?
*Cum se numesc numerele care se înmulţesc ? Dar rezultatul înmulţirii ?
*Cum se numeşte numărul care se împarte? Dar numărul la care se împarte ?
Cum se numeşte rezultatul împărţirii ?
*Aşadar pentru a o convinge pe Zâna Primăverii să vină
cât mai repede la noi, astăzi vom continua să rezolvăm exerciţii şi probleme
folosind ordinea efectuării
operaţiilor. Pentru a rezolva corect trebuie să fiţi foarte atenţi la
cerinţele date.
Scriu titlul
pe tablă iar elevii în caiete.
(Ordinea efectuării operaţiilor )
IV. Dirijarea învăţării
Clasa este împărţită în trei grupe.Fiecare grupă îşi
alege un lider. Liderul desemnat vine în faţa clasei să rostogolească
cubul,va lua fişa corespunzătoare cerinţei de pe faţa cubului,va merge la
loc.
Merg la fiecare grupă să citesc cerinţa dată dând
explicaţiile necesare.Ceilalţi cărora încă nu le-am dat explicaţii încearcă
să citească de pe fişă. După ce tuturor elevilor le-am explicat ce au de
rezolvat,le voi spune ca au ca timp de lucru 10 minute,că trebuie să se
consulte toţi pentru rezolvarea sarcinii de lucru.
să fie cât se poate de atenţi.
Dacă veţi
rezolva corect o veţi ajuta pe Zâna Primăvara să vină cât mai curând.
Grupele au
următoarele sarcini de lucru:
Compară-Grupa
zambilelor
Asociază-Grupa
narciselor
Aplică- Grupa lalelelor
(ANEXA 2)
După ce au terminat de calculat cerinţele de pe fişele
de lucru, liderii merg să prezinte rezultatele obţinute.( Turul galeriei )
Se apreciază rezolvările acestora,fişele fiind lipite
pe tablă,în ordine.
Se evaluează
modul de calcul al fiecărei echipe,pentru toate răspunsurile corecte vor
primi drept recompensa o faţă zămbitoare,iar pentru răspuns greşit se va
acorda o faţă tristă.
V.Fixarea cunoştinţelor,
aprofundarea şi obţinerea
performanţelor(feed-back-ului)
Se va da spre rezolvare următoarea problemă :
·
Cosmina a cules 5 buchete a câte 7
ghiocei , iar Ştefana 5 buchete a câte 5 ghiocei. Câte flori au cules cele
două fete ?
( Scrie rezolvarea printr-un singur exerciţiu)
Se citeşte problema,se analizează, se rezolvă ( la
tablă)
Zâna Primăvara este foarte bucuroasă pentru că azi aţi
demonstrat cât o iubiţi şi o aşteptaţi . De aceea vă răsplăteşte cu diplome
pentru fiecare grupă
VI .Încheierea activităţii
Apreciez desfăşurarea lecţiei şi modul de lucru .
Tema pentru acasă
pag.99 problema 5
Lecţia
se încheie cu melodia
“ Primăvara”
|
I.Etapa pregătitoare
Moment organizatoric
Voi urmări crearea cadrului corespunzător
pentru desfăşurarea lecţiei şi pregătirea materialului didactic necesar
(acuarele, planşe, pensule, apă).
Captarea atenţiei
Captez atenţia elevilor cu ajutorul:
- unei prezentări ppt. despre primăvară
- prin intermediul următoarelor ghicitori:
Astăzi, în pădurea verde
Am văzut cum
voioasă trece
O zână frumoasă şi bună
Ce dă viaţă la natură…
Oare cine,cine este?
(Primăvara)
Cine aduce iar în ţară
Mândre păsări călătoare,
Îmbracă grădina-n floare
Şi-ncălzeşte vremea afară?
(Primăvara)
II.Lecţia nouă
a)Discuţii pregătitoare
Activitate
directă
-Care
sunt culorile primare ?Dar binare?
-În
ce anotimp suntem? Ce anotimp va incepe in doar două zile? (alte întrebări
specifice).
b)Anunţarea temei plastice
Având
în vedere faptul că ne desparte doar o zi de prima zi a anotimpului primăvara, vom realiza o
compoziţie plastică cu tema-“Copacii
înmuguriţi”. Lucrarea va trebui să fie realizată din linii şi forme
plastice intenţionate.
c)Explicaţia şi demonstraţia
Prezint
planşa model, apoi explic modul de lucru .
III.Faza de incubaţie
Copiii
fac încercări, cer lămuriri privind realizarea lucrării (tehnică şi expresivitate).
IV.Faza de iluminare
Se asigură un climat favorabil orei de
educaţie plastică.
Fac
observaţii individuale şi frontale, încurajări.
Voi
verifica modul de lucru
V.Faza de verificare
a)Realizarea compoziţiilor
-Ce
am realizat în această oră?(“Copacii inmuguriţi”)
-Ce
element de limbaj plastic am folosit? (linia)
Se fac aprecieri privind desfăşurarea
acţivităţii, modul de lucru al clasei.
b)Încheierea activităţii
Se
apreciază şi se notează lucrările.Le voi spune să facă ordine la locul de
muncă, în linişte.
Lecţia
se încheie cu melodia
“ Primăvara”
|
I.Moment introductiv
Moment organizatoric
Elevii îşi pregătesc cele necesare lecţiei de
abilităţi.Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei.
Captarea atenţiei
Captez atenţia elevilor cu ajutorul:
- unei prezentări ppt. despre primăvară
- prin intermediul următoarelor ghicitori:
Astăzi, în pădurea verde
Am văzut cum
voioasă trece
O zână frumoasă şi bună
Ce dă viaţă la natură…
Oare cine,cine este?
(Primăvara)
Cine aduce iar în ţară
Mândre păsări călătoare,
Îmbracă grădina-n floare
Şi-ncălzeşte vremea afară?
(Primăvara)
II.Lecţia nouă
Activitate
indirectă
Elevii
completează un „ciorchine” pentru
cuvântul „Primăvară”.( anexă)
a)Discuţii pregătitoare
Verific oral „ciorchinele” insistând pe semnificaţia
zilei de 1 Martie.
b)Anunţarea subiectului şi intuirea lucrării model
Pentru a ne
pregăti pentru ziua de 1/8 Martie, astăzi vom realiza -Felicitarea.
Prezint
lucrarea model ( la calculator) care se analizează din punct de vedere al
conţinutului , al materialelor folosite şi al modului de lucru.
Prezint etapele
de lucru , pe fiecare în parte.
Conduc analiza operaţiilor de lucru insistând asupra
ordinii în care acestea se succed.
c)Explicarea şi demonstraţia etapelor de lucru
Explic şi demonstrez fiecare operaţie şi modul de
realizare al acesteia.
·
Veţi lucra în perechi împărţindu-vă sarcinile.
Etapa I
Ø Pregătirea cartonului pentru felicitare
Ø Decuparea florii şi frunzelor
Etapa a II-a
Ø Colorarea frunzelor şi florii
Etapa a III-a
Ø Plierea şi
lipirea florii
Ø Lipirea frunzelor
Etapa a IV-a
Ø Ornarea lucrării
d)Verificarea modului de înţelegere a celor demonstrate
Voi numi elevi pentru a preciza modul de execuţie a
lucrării , folosindu-se şi de materialul demonstrativ.
Copiii fac încercări, cer lămuriri privind realizarea
lucrării.
e)Aplicarea în practică a instructajului transmis
Elevii lucrează independent şi în perechi.(Se ajută
între ei, colegii de bancă).
Voi
verifica modul de lucru
III.Încheierea activităţii
a)Încetarea lucrului
Elevii vor înceta lucrul şi vor participa la discuţii.
b)Analiza lucrărilor
* Elevii vor analiza lucrările din punct de vedere al
corectitudinii, acurateţii şi originalităţii lucrării.
( Turul galeriei)
c)Aprecieri generale
*Se fac aprecieri privind atitudinea elevilor, modul de
lucru.
Notarea elevilor
Vor face curăţenie la bancă . Vor cânta melodia „ Primăvara”
|
DESCRIPTORI
DE PERFORMANŢĂ
CLASA A II-A
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
FOARTE BINE
|
BINE
|
SUFICIENT
|
Utilizează
corect noţiunile matematice învăţate;
|
Utilizează
noţiunile matematice învăţate , cu mici erori;
|
Utilizează noţiunile matematice învăţate, deşi
deficitar;
|
Rezolvă
corect exerciţiile şi problemele propuse;
|
Rezolvă
parţial corect exerciţiile şi problemele propuse;
|
Rezolvă
, cu ajutor , exerciţiile şi problemele propuse;
|
Compară
rezultatele exerciţiilor folosind semnele de relaţie;
|
Compară
rezultatele a două perechi de exerciţii folosind semnele de relaţie;
|
Compară
rezultatele unei perechi de exerciţii folosind semnele de relaţie;
|
Asociază
corect operaţia cu rezultatul corespunzător;
|
Asociază
corect 3 operaţii cu rezultatul
corespunzător;
|
Asociază
corect 2 operaţii cu rezultatul corespunzător;
|
CLASA A III-A
EDUCAŢIE PLASTICĂ
FOARTE BINE
|
BINE
|
SUFICIENT
|
Recunoaşte
toate grupele de culori;
|
Recunoaşte
3 din grupele de culori;
|
Recunoaşte
2 din grupele de culori;
|
Înţeleg
noţiunea de formă plastică;
|
Înţeleg
,parţial corect,noţiunea de formă spontană;
|
Înţeleg
, deşi deficitar , noţiunea de formă spontană;
|
Creează
forma elaborată ţinând seama de cerinţe;
|
Creează
forma elaborată;
|
Creează,
cu mici ezitări,forma elaborată
|
Apreciază
lucrările în funcţie de criteriile enunţate;
|
Apreciază
lucrările;
|
Apreciază
lucrările, cu ajutorul învăţătorului
|
CLASA A IV-A
EDUCAŢIETEHNOLOGICĂ
FOARTE BINE
|
BINE
|
SUFICIENT
|
Intuieşte materialele utilizate în realizarea lucrării;
|
Intuieşte materialele utilizate în realizarea lucrării;
|
Intuieşte ,selectiv,materialele utilizate în realizarea
lucrării,
|
Identifică ordinea operaţiilor de lucru;
|
Identifică ordinea operaţiilor de lucru, cu mici
ezitări;
|
Repetă ordinea operaţiilor de lucru;
|
Decupează şi colorează florile şi frunzele;
|
Decupează şi colorează , cu mici erori, florile şi
frunzele;
|
Decupează şi colorează florile şi frunzele , deşi
deficitar;
|
Pliază şi lipeşte floarea / frunzele
|
Pliază şi lipeşte floarea / frunzele , cu mici greşeli
|
Pliază şi lipeşte floarea / frunzele , deşi deficitar;
|
Ornează felicitarea cât mai interesant;
|
Ornează felicitarea
|
Ornează felicitarea , dar deficitar.
|
Anexa 1
FISA LUCRU (
clasa a II-a)
1.
Calculează:
9 x 6 +
79 = ……………………………………….
7 x 8 –
19 = ………………………………………..
36 : 4 + 6 x 8 =
……………………………………
2. Scrieţi sub formă de exerciţiu şi apoi
rezolvaţi:
a) Din produsul
numerelor 10 şi 9 scădeţi produsul
numerelor 8 şi 9. …………………………………………………………………………………………..
c) La diferenţa numerelor 400 şi
267 adăugaţi câtul numerelor 9 şi 3.
…………………………………………………………………………………………..
d) La dublul lui 7 adaugă sfertul lui 20 . …………………………………………………………………………………………...
3. Problemǎ:
Fǎt- Frumos omoarǎ 3 balauri cu câte 3
capete fiecare. Fiecare cap are câte 3 limbi. Pentru a face dovada vitejiei sale, taie toate limbile balaurilor, le bagǎ
în traistǎ şi pleacǎ spre palatul împǎratului.
Cu
câte limbi pleacǎ Fǎt – Frumos?
Rezolvare
( Scrie rezolvarea sub formă de exerciţiu )
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Compara:
Calculaţi apoi comparaţi rezultatele
( completaţi cu semnele <, >, =) :
7 x
2 + 5 9 x 3
+ 24
56 : 8
– 7 49 : 7 x 0
5 x (
3 +2) 24 – 3 x ( 3 x 1 )
Asociaza:
5 x 5 – 4 x 5
|
6 x 8 – 40
|
8 x 10 + 9 : 3
|
21 : 7 + 63 : 9
|
85 | 5 | 10 | 8 |
Aplica:
Pune
paranteze rotunde pentru a obţine egalităţile :
42 : 3 x 2 = 7
5 + 2 x 8 = 56
66 – 6 : 6 = 10
5 + 4 x 9 = 81
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu