luni, 16 martie 2015

proiect simultan

Proiect de lecţie



Clasa: a II-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Conţinutul învăţării: Adunarea şi scăderea numerelor naturale formate  din sute, zeci si unitati(fara trecere peste ordin)
Tipul lecţiei: actualizare
Obiectiv fundamental: -dezvoltarea deprinderilor de calcul matematic, oral şi scris în concentrul 0 - 1000, fără trecere peste ordin.
Obiective operaţionale:
O1-să  efectueze  operaţii  de adunare şi de scădere  cu numere  naturale  de la 0 la 1000,   fără trecere  peste ordin;
O2 - să utilizeze corect  terminologia  specifică  matematicii;
O3-sa numeasca corect instrumente muzicale
O4 - să  determine  termenul  necunoscut  dintr-un exerciţiu  dat;
O5 - să rezolve  probleme care  presupun una, respectiv două operaţii  din cele învăţate;
Resurse (materiale, procedurale): manual, fişe de lucru, rebus matematic, culegere de exerciţii, , conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic
-strategii mixte;
- activitate  frontală, individuală, în perechi;
-1 oră ( 45 minute)   
BIBLIOGRAFIE:
Neacşu Ioan, ,, Metodica predării  matematicii  la clasele I- IV”, E. D. P. , Buc., 1988;
Simionică  Elena, Caraiman  Florica, ,, Matematica … prin joc”, Ed. Polirom, Iaşi, 1998;
Didactic.ro
Aurelia Arghirescu, Florica Ancuţă- Matematica clasa a II-a, Ed. Carminis, 2004, Piteşti
Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Caiet de lucru, clasa a II-a, Ed. CD Press, 2014


  



















                                      
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba română
Conţinutul învăţării: Substantivul/pronumele-genul
Tipul lecţiei: actualizare
Obiectiv fundamental: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de a opera cu notinea de gen in cazul substantivelor si pronumelor.
Obiective operaţionale:
O1 – să definească substantivul/pronumele;

O2 – să completeze enunţuri lacunare, rebusuri;

O3 să schimbe numărul substantivelor/pronumelor;
O4- să numere substantivele pentru a afla genul lor;
O5 - să recunoască genul  substantivelor/pronumelor din texte date;
O6 – să analizeze substantivele /pronumele arătând felul , numărul  si genul acestora.
Resurse (materiale, procedurale): manual, texte suport  rebus, fişe de lucru, , , conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, jocul didactic
-strategii activ – participative;
-activitate frontală, individuală, în perechi;
-1 oră  (45 minute)
Bibliografie:
1.      M.E.C.  – „Programa şcolară pentru clasa a IV -a;
2.     Crăciun, Corneliu – „Metodica predării limbii şi literaturii române – învăţământul primar” – Editura Emia
3.     Peneș Marcela – ”Limba şi literatura română – Manual pentru clasa a IV-a”, Ed. Marcela Peneș, Bucureşti

Momentele lecţiei

Desfasurarea activitatii

Momentele lecţiei
Desfasurarea activitatii
1. Moment organizatoric

♦ Pregătirea materialelor necesare pentru lecţie.
1. Moment organizatoric

 ♦ Pregătirea materialelor necesare pentru lecţie.
2.Verificarea
cunoştinţelor
3Captarea atentiei


















4. Anunţarea temei şi a obiectivelor




5. Dirijarea
învăţării





















































6. Asigurarea feed – back- ului











7. Analiza şi aprecierea activităţii
Activitate indirectă
♦Elevii vor forma 3 perechi şi vor lucra o fişă in care sunt vizate cunostinte despre mediu si anume magia sunetului - joc în perechi.
1.recunoaste instrumentele muzicale
2.calculati rapid
200+ 300=          700 - 200=                                                      50  + 200=          300 +  90=                                                               
  65-   20=   70 -   50=   

3.Află suma numerelor 241 şi
332







Activitate directă
♦ Câte un elev din fiecare pereche citeşte exerciţiile din fişă.
Astăzi vom continua cu exerciţii de adunare şi scădere a numerelor formate  din  sute,zeci si unitati.



♦ Elevii rezolvă exerciţiile propuse la tabla

-Măriţi nr. 173 cu 224 si micsorati pe 429 cu 123

-Aflaţi numărul cu 225  mai
mare decât 113!







Activitate indirecta
Se realizeaza cu exercitii scrise pe tabla pe care elevii le rezolva independent in caiete
-Aflaţi diferenţa numerelor
847şi 234; 458 şi 258!
-Găsiţi numărul cu 423 mai mic
decât 548!


Activitate directa
Aflaţi termenul necunoscut:
a+238=441
683-a=123
a- 240=226
          La un magazin de instrumente muzicale erau 436 de chitari, iar viori cu 122 mai puţine.
         Câte instrumente erau la magazin?

♦ Fiecare elev iese la tablă şi efectuează exerciţile de mai sus.

Daca timpul permite se continua cu alte exercitii.
Ø . Joc matematic: Verifici şi
câştigi ! (elevii îsi vor trimite câte un reprezentant – pe grupe – care   va efectua  un exerciţiu si proba sa prin operaţie inversă)
          Se lucrează la tablă şi pe caiete exerciţiile si proba lor:
        ● Calculaţi si faceţi proba prin operaţia inversă:
175 + 314 =
258 + 341 =
782 – 142 =
864 - 532 =


Activitate indirecta
Elevii rezolva pe fisele muzicale propuse o serie de exercitii;



♦ Schimbă fişa cu pentru verificare.









♦ Se fac aprecieri asupra modul de participare a elevilor la activitate,  şi se dă tema pentru acasă.
2.Verificarea
cunoştinţelor







3.Captarea
atenţiei



4. Anunţarea temei şi a obiectivelor




5. Dirijarea
învăţării





























































6. Asigurarea feed – back- ului











7. Analiza şi aprecierea activităţii


Activitate directă
-Ce lecţie am avut de pregătit pentru astăzi?
-Care definitiile celor doua parti de vorbire?




♦ Organizaţi în perechi, elevii vor completa un rebus pentru a descoperi titlul lecţiei.


♦ Elevii descoperă în rebus cuvântul „GENUL”.
   „Astăzi ne vom reaminti despre genul substantivelor/pronumelor, le vom identifica şi analiza”.
.
Activitate indirecta
Pentru aceasta se vor rezolva independent o serie de exercitii

- Scrie câte 3 substantive, la singular, pentru fiecare gen:
masculin.............................
feminin...............................
neutru.............................
- Pune la plural substantivele:
frunză...................................                 
nufăr....................................                 
mamă...................................
stradă...........................       
- Indică genul substantivelor:
 (Masculin= M, Feminin= F, Neutru= N)
basma..............................                         
chip.................................                          
cocoş...............................                          
fiu....................................                          
        măr..................................

Activitate directă
♦ Se verifică corectitudinea exerciţiului.
Se va juca jocul ”Reporterul”. Un elev merge cu microfonul prin clasă și spune un substantiv la numărul singular, iar alt elev  îl va trece la plural.
Exemplu: ”eu spun o casă, tu spui…....(două case)

Activitate indirecta
Scrie câte 3 substantive care denumesc:
fiinţe.................................
       lucruri................................
fenomene ale naturii ......................

Scrie propozitii cu acestea astfel incat sa folosesti si pronume la diferite genuri.



















Activitate directa
♦ Elevii  citesc exercitiile rezolvate independent
Se realizează in direct  printr-o e fișă care se rezolvă în perechi. Pe fișă sunt trei crizanteme. Pe fiecare crizantemă este scrisă o propoziție. Elevii trebuie să identifice substantivul din fiecare propoziție (în fiecare propoziție este doar un substantiv) și să coloreze cu roșu crizantema unde substanivul este la genul feminin, cu galben crizantema unde substantivul este la genul masculin și cu portocaliu crizantema unde substantivul este la genul neutru.

♦ Se fac aprecieri asupra modului de participare a elevilor la activitate, se acordă  calificative şi se dă tema pentru acasă








                                                           
                                                           












1.Subliniați substantivele. Colorați chenarele în funcție de genul substantivelor:

Roșu: genul masculin
     Galben: genul feminin
    Portocaliu: genul neutru


vine, viorele, soare, merge, stralucitalbastrele, strig, euDescription: http://www.universdecopil.ro/images/stories/educatie/planse_de_colorat/crizanteme/crizantema%20de%20colorat.gifDescription: http://www.universdecopil.ro/images/stories/educatie/planse_de_colorat/crizanteme/crizantema%20de%20colorat.gifm

2.Separǎ substantivele date în trei coloane, dupǎ genul lor:

frate, colegǎ, drum, vânǎtor, floare, muzeu

feminin
masculin
neutru









0 comentarii:

Trimiteți un comentariu